Bałtycki kurort – Rusinowo i jego kroniki

Rusinowo to „mikroskopijna” nadbałtycka osada, która z lotu ptaka wygląda jak gospodarstwo rolne – nic w tym dziwnego, gdyż od zarania dziejów mieszkańcy wsi trudnili się rolnictwem. Na stałe weszło ono w lokalną tradycję – wiosce dość trudno jest przejść na turystykę, ale z tego oporu bardzo chętnie korzystają ludzie poszukujący absolutnych oaz ciszy i spokoju. Mieścina została założona już w XIII wieku, a tego dzieła dokonał ród von Rutze, sprowadzając tutaj osadników z Dolnej Saksonii i Nadrenii. Przez wieki każda z nowych nazw wsi nawiązywała do założycielskiego rodu. Niestety, po osadnikach nie ma prawie wcale historycznych śladów – wieś nie zadbała o to, by została odnotowana na kartach kronik w sposób szczegółowy. 

Jest pewne, że niegdyś istniał tutaj kościół z czasów średniowiecza. Jedyna wzmianka o nim dotyczy zmiany księdza: „Tego dnia z polecenia Księcia Pana Bogusława dla kościoła wsi Rusinowo, wolnego wskutek rezygnacji proboszcza Mathie Simonisa został instytuowany Andreas Danckqwardt, płacąc jednego florena”. W XIX wieku doszło do jego rozbiórki, przy czym ciosane kamienie posłużyły do budowy muru otaczającego nową świątynię oraz cmentarz. Ze starego kościoła do nowego przeniesione zostały dzwony, mosiężna chrzcielnica oraz XVI-wieczna rzeźba świętej Anny Samotrzeć. Rzeźnia ta została wykonana z drewna dębowego, zdobiły ją polichromie. W tajemniczy sposób zaginęły pozostałe elementy zdobne i wyposażenie średniowiecznej świątyni. Mówi się, że zostały zakopane gdzieś głęboko w ziemi – ktokolwiek kiedyś trafi na ich ślad, znajdzie szczątki drewnianych figur Adama i Ewy. Powodem budowy nowego kościoła była najprawdopodobniej chęć pokazania, że lokalną społeczność było stać na takie przedsięwzięcie. Postawiono na styl neogotycki, który zresztą królował w XIX wieku.

Niestety, podczas I wojny światowej (I WŚ info) dzwony zostały przetopione na cele militarne – być może było to bardzo patriotyczne podejście do potrzeb militarnych kraju, ale jednak doprowadziło do zniszczenia cennego zabytku. Podczas II wojny światowej została skradziona chrzcielnica. Rzeźba świętej Anny najprawdopodobniej trafiła do Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie – była „gwiazdą” w filmie „Krzyżacy”. Lokalna oferta noclegowa (Rusinowo noclegi) to prawdziwy Eden dla ludzi, którzy nie gustują w modnych kurortach z powodu ich wakacyjnego zatłoczenia. Plaża w Rusinowie jest równie piękna jak w innych topowych miejscowościach, przy czym nikt i nic nie zakłóca muzyki komponowanej przez fale Bałtyku.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>