Miejsce w Krainie Tysiąca Jezior – Ruciane-Nida

Tłoczne, głośne, gwarne a nawet brudne – tak wyglądają najpopularniejsze miejscowości na Mazurach. A przecież Kraina Tysiąca Jezior kryje zdecydowanie więcej ciekawych miejsc. Turyści odnajdą w nich spokój, cisze i przepiękną przyrodę. Taka właśnie jest miejscowość Ruciane-Nida. Ma ona charakter wiejsko-miejski. Zlokalizowana jest w południowej części Pojezierza Mazurskiego. Otocznia przez przepiękne Jeziora: Nidzkie oraz Guzianka Wielka. W XVIII wieku wybudowano specjalny Kanał Nidzki łączący oba akweny. Doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku zapewniają nie tylko jeziora ale również okoliczne lasy Puszczy Piskiej.

Dla wielbicieli żeglarstwa najważniejszy jest port. W Rucianem-Nidzie prezentuje się on wyjątkowo malowniczo. Maszty żaglówek falują przy pomoście, otoczone gęstym lasem. Niezapomnianych wrażeń dostarcza z pewnością wschody i zachody słońca. Przestrzeń wokół portu jest doskonale zagospodarowana pod względem turystycznym. Na miejscu są liczne lokale gastronomiczne, sklepy oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Przystań w Rucianem-Nidzie na Jeziorze Nidzkim objęta jest żeglugą mazurską. Każdego dnia organizowane są stąd rejsy wycieczkowe po krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Wokół jeziora swoje miejsce mają ośrodki wypoczynkowe oraz pola campingowe. Tanie noclegi można też szukać w gospodarstwach agroturystycznych. Ceny są bardzo przystępne, a baza noclegowa na meteor-turystyka.pl z roku na rok ma się coraz lepiej. Pod względem walorów turystycznych miasteczko nie ustępuje prężnie rozwijającym się Mikołajkom czy Giżycku. Rejs statkiem dostarczy niezapomnianych przeżyć, podobnie jak w Kątach Rybackich, gdzie spędzaliśmy wakacje. W trakcie turyści będą pokonywać śluzę Guziankę. To doskonała okazja na to by podziwiać najpiękniejsze widoki. Trasa przebiega wokół malowniczych wysp, akwenów, ścian lasu. Wśród okolicznych atrakcji można też wymienić stację badawczą PAN gdzie hodowany jest konik polski w naturalnym środowisku. Na terenie gminy znajduje się też przepiękny spływ kajakowy na rzece Krutynia. Trasę tą można odbyć przy pomocy tak zwanych łodzi „pychówek“. Wprawiana ona jest w ruch poprzez odpychanie specjalnym kijem. To wspaniała atrakcja dla całej rodziny. Ruciane-Nida to nie tylko raj dla wędkarzy czy żeglarzy. Prawdziwemu rowerowemu szaleństwu można oddać się w okolicznych lasach. Najlepiej kierować się wzdłuż trasy Pętli Nidzkiej wokół jeziora Nidzickiego.


Comments ( 5 )

  1. Ale chyba na pobyt z rodzinką też się nadają? Bo interesuje mnie wyjazd wakacyjny w te tereny, a nie chce wydać kilku tysięcy zł nad polskim morzem…

  2. @Arkadiuszz bardzo dobry wybór. Z pewnością za nocleg tu nie przepłacisz, a za ten sam standard co nad morzem zapłacisz o połowę mniej.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>