Toruń – kościoły gotyckie

Toruń to przepiękne stare miasto, leżące na pograniczu Kujaw i Pomorza. Ten gród szczyci się przede wszystkim dziedzictwem Mikołaja Kopernika oraz pysznymi piernikami, ale nie brak tu również licznych zabytków pochodzących ze średniowiecza. Turyści, których przyciągnęła tutejsza baza noclegowa, potrzebowaliby kilku dni na to, żeby zwiedzić wszystkie godne uwagi miejsca. Warto wcześniej ułożyć sobie plan zwiedzania i zabukować miejsce w okolicy zabytków (Toruń noclegi – informacja). Dominuje tu wszechobecna architektura gotycka, wykorzystywana przede wszystkim przy budowie świątyń. Warto więc przejść się po mieście i obejrzeć najciekawsze kościoły.

Katedra Świętojańska (więcej) to najważniejsza świątynia w mieście. W ogromnym, gotyckim gmachu z palonej cegły znajduje się mnóstwo ciekawostek. Goście mogą tu zobaczyć między innymi niezliczone nagrobki, płyty pamiątkowe i epitafia, którymi upamiętniano ważne postacie z życia miasta. W jednym z sarkofagów spoczywa serce króla Jana Olbrachta. Zgromadzono tu również wiele pamiątek związanych z postacią Mikołaja Kopernika. Warto także zajrzeć do wieży, w której znajduje ogromny dzwon Tuba Dei, drugi co do wielkości w Polsce. Z kolei w kościele mariackim, związanym niegdyś z zakonem franciszkanów, podstawową atrakcję stanowi mauzoleum Anny Wazówny – królewny polskiej, niestety nie zawsze dostępne do zwiedzania. Działają tu również wielkie organy renesansowe, a wnętrze udekorowano ogromną ilością bogatych polichromii. Tu również nie brak zabytków sepulkralnych związanych z toruńskim mieszczaństwem. Smukła i wyniosła sylwetka kościoła, którą widać z daleka, góruje nad okolicznymi zabudowaniami.

Warto także zajrzeć do kościoła św. Jakuba, który wprawdzie jest najmniejszą gotycką świątynią w Toruniu, ale za to uchodzi za najpiękniejszy zabytek tutejszej architektury sakralnej, z uwagi na unikalny i wyważony kształt bryły budynku. W bogato zdobionym wnętrzu na zwiedzających czeka mnóstwo polichromii na ścianach, oraz liczne dzieła sztuki, w tym obrazy, figury i rzeźby. Można tu również zobaczyć typowy średniowieczny prospekt organowy oraz gotyckie elementy wystroju. W sezonie wielu turystów zatrzymuje się tu na noclegi. Toruń to przepiękne zabytkowe miasto pełne gotyckich kościołów, które oprócz ciekawych rozwiązań architektonicznych szczycą się także dekoracyjnymi polichromiami oraz mnogością dzieł sztuki sakralnej.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>