Unikatowy układ urbanistyczny we Frampolu na Roztoczu

Roztocze to niezwykle malownicza i przepiękna kraina geograficzna, leżąca we wschodniej Polsce. Znajduje się pomiędzy Wyżyną Lubelską (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%BCyna_Lubelska) a Podolem, jej obszar rozciąga się od miasta Kraśnik, aż po ukraiński Lwów. Niezwykłe walory przyrodnicze tej okolicy, a także wspaniały krajobraz sprawiają, iż Roztocze jest idealnym miejscem do wypoczynku.

Będąc na Roztoczu warto odwiedzić Roztoczański Park Narodowy oraz liczne rezerwaty przyrody jakie tutaj występują. To właśnie przyroda, niezwykle unikalna i wyjątkowa w tym pięknym rejonie Polski, jest jedną z głównych atrakcji regionu. Niezwykle ciekawym miejscem na Roztoczu jest miasto Frampol. Leży ono w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, na pograniczu Roztocza Zachodniego oraz Równiny Biłgorajskiej.

Miasto to ma wyjątkowy układ urbanistyczny. Jego układ przestrzenny opracowany był na podstawie renesansowego wzoru idealnego miasta. Układ architektoniczny ulic jest unikatowy wręcz na skalę światową. Frampol ma bowiem niespotykaną często, pajęczynową siatkę ulic. W 1705 roku, Franciszek Butler założył nową osadę, która miała mieć charakter przemysłowo-rolny. Opracował ją w oparciu o wspomniany wyżej renesansowy wzór miasta idealnego. Koncepcja urbanistyczna podobna była do tej, na jakiej zbudowany jest Zamość czy też Głogów Małopolski. Wyjątkiem jest fakt, iż we Frampolu została ona zmodyfikowana. Z rynku, który zorientowany jest idealnie na cztery strony świata odchodzi osiem ulic. Obiegają go także ulice, które są do niego równoległe. W całości układ ten przypomina pajęczynę. Ratusz oraz kościół znajdują się na osi łączącej kierunek północny z południowym. We Frampolu obok ulic głównych były także ulice tzw. stodolne. Przeważnie frontem do ulicy stoją domy. W tym wyjątkowym miasteczku jednak występuje prawdziwy architektoniczny rarytas – tutaj po jednej stronie stały domy, ale po drugiej stronie linia zabudowy składała się z tyłów stodół. Prawdziwa gratka dla wielbicieli i pasjonatów architektury. Frampola z tamtych czasów już prawie nie sposób zaznać, ale zachowała się wyjątkowa i niezwykle oryginalna pajęczyna ulic. Nawet niemieccy lotnicy nie zdołali jej zniszczyć we wrześniu 1939 roku, podczas II wojny światowej. Obrócili jednak w ruinę prawie wszystkie drewniane domostwa w miasteczku. Warto także wspomnieć, iż drewniany kościół zastąpiony został murowanym, miało to miejsce w drugiej połowie XIX wieku.

Po pełnym zwiedzania dniu warto odpocząć, by mieć siłę i energię na obejrzenie kolejnych atrakcji Roztocza. Baza noclegowa jest tutaj bardzo bogata i zróżnicowana (). Można zatrzymać się w hotelu, spokojnym, przytulnym pensjonacie czy też wybrać kwaterę prywatną. Znajdą się także miejsca w licznych gospodarstwach agroturystycznych. Miłośnicy kontaktu z naturą mogą wybrać nocleg na kempingu czy też polu namiotowym. Ceny są różne i zależą od standardu danego obiektu oraz udogodnień jakie oferuje. Nocleg można znaleźć oraz zarezerwować jeszcze przed przyjazdem w tę piękną okolicę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło: “noclegi Roztocze”.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>