Uzdrowisko z legendą – Świeradów-Zdrój

Z zielonej krainy – Roztocza, udajemy się do kolejnego malowniczego miejsca. Świeradów-Zdrój to prawdziwa perła województwa dolnośląskiego. Miasto ma charakter uzdrowiskowy, przy czym coraz częściej objawia się jako znakomita przestrzeń turystyczna. Świeradów-Zdrój to nie tylko przyjazd po zdrowie, ale i po relaks, który mogą zapewnić przepiękne widoki na Góry Izerskie i dolinę rzeki Kwisy. Uzdrowisko jest położone na wysokości 450-710 m n.p.m. Wspaniały podgórski klimat oraz występowanie wód leczniczych jest wyróżnikiem tego miejsca od XVIII wieku. Byłoby nawet wcześniej, gdyby pozwoliła na to wiedza i historia.

Początki Świeradowa-Zdroju
Pierwsze legendy o leśnej osadzie, położonej na wzgórzu oraz źródle wód wykazującym magiczne właściwości – pochodzą z XII wieku. Cudowne źródło miało mieć związek z Flinsem, słowiańskim bogiem śmierci, przedstawianym zazwyczaj jako postać trupa obleczonego płaszczem lub postać z płonącą pochodnią i z małym lwem. Kult tego bóstwa trwał bardzo długo, przy czym był „wypychany” przez „nową” religię. Podczas prześladowań posąg Flinsa został ukryty w okolicach współczesnego uzdrowiska, a w miejscu jego ukrycia wytrysnęło źródło, które miało moc przedłużania życia. Ostatecznie, posąg został ukryty w jaskini pod Białym Lwińcem, do której to wejście zostało zasypane. Do tej pory nikt nie natrafił na złoty posąg Flinsa, ale niemiecka nazwa uzdrowiska „Bad Flinsberg” jest powiązana z tym bóstwem. Pierwsza oficjalna wzmianka o Świeradowie-Zdroju pochodzi jednakże z XVI wieku i ma swój zapis w książce berlińskiego lekarza, Leonarda Thurneyssera, który to odkrył lecznicze właściwości wód mineralnych, ale nie mógł określić, że tym najcudowniejszym składnikiem jest radon. Lekarz ten obserwował leżącą w źródle martwą żabę, której zwłoki nie ulegały rozkładowi. Żaba ta jest symbolem miasta, chociaż nie występuje w herbie.

Świeradów – Zdrój współcześnie
Kuracjusze i turyści mogą cieszyć się energią XVIII-wiecznego uzdrowiska. Wspaniała architektura z minionych epok nadaje miastu wyjątkowego uroku. W kontekście zdrowotnym, można tutaj walczyć z chorobami reumatycznymi, schorzeniami układu krążenia, chorobami ginekologicznymi, a także z dolegliwościami narządów ruchu. Prócz wód mineralnych, występują tu borowiny, które w ostatnich czasach wracają do łask. Miasto jest rajem dla narciarzy, którzy mogą szaleć zimą za sprawą licznych wyciągów narciarskich oraz dzięki kolejce gondolowej na Stóg Izerski, która jest czynna przez cały rok. Zarezerwujmy noclegi w Świeradowie-Zdrojuj i poznajmy bliżej to piękne miejsce.


Comments ( 4 )

  1. Ogólnie to miasteczko musi być urocze, po waszej recenzji po prostu trzeba się tam wybrać ;)) Widać, że każdy coś dla siebie znajdzie – starsi i młodsi.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>